Trénink paměti

28.11.2020

© Ivan Olenič 

   Stává se vám, že si nemůžete na něco vzpomenout? Dokázali byste podrobně popsat, co jste dělali včera? Jsou informace ve vaší paměti zahalené neprostupnou mlhou? Nebojte, určitě to není způsobeno Alzheimerem, vaše pamět jenom zlenivěla. Jestli jí chcete rozpohybovat, zkuste jí trénovat. Z počátku to bude hodně těžké, ale již během pár dní začnete vnímat výrazné změny. Vše, co je potřeba, je trénovat pravidelně, každý den.

   Celé cvičení spočívá v tom, že si večer po ulehnutí, místo počítání oveček, začnete vybavovat, co jste dělali před tím, než jste si lehli a pustili se do tohoto cvičení. Když si vzpomenete, můžete pokračovat. Čím jste se zabývali před tím a ještě před tím a ještě? Takto pokračujte krok za krokem, proti proudu času, až do chvíle, kdy jste se ráno probudili. Snažte se nic nevynechat, namáhejte si svou paměť, až z toho třeba usnete, to není chyba. Každý den se bude vaše schopnost si vzpomenout lepší a dokončení cvičení bude rychlejší.

   Jako doplňkový trénink zkuste vytvořit svou Knihu života. Je to taková zábavná forma deníku, ve kterém jsou zaznamenány všechny pro vás důležité události. Založte si diář v papírové nebo elektronické podobě, který bude mít tolik stran, kolik je vám let. Každou stranu si nadepište letopočtem od vašeho roku narození do současnosti a můžete začít vzpomínat. Začněte zapisovat nejprve ty události, které jsou zřejmé. Postupně, jak budete do knihy zapisovat, paměť bude uvolňovat i ty události, které byly potlačeny. Nespěchejte, se svou knihou života můžete pracovat léta. 

   Opět budu velmi potěšen, napíšete-li mi do komentáře svou zkušenost.